WWW.ARARATTREK.PL

Wyprawy na Ararat… i nie tylko!

Ciekawe miejsca

Doğubeyazıt – kurdyjskie miasteczko położone 30 km od granicy z Iranem na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ jest tu do zobaczenia kilka „perełek”. Przede wszystkim olbrzymia góra Ararat (5165 m n.p.m) oraz słynny Ishak Pasa Sarayi. Oprócz tego w pobliżu znajduje się Park Arki Noego, krater po meteorycie, Jaskinia Lodowa, gorące źródła w Diyadin oraz Jezioro rybne. Okolice Doğubeyazıt są górzyste i bardzo malownicze. Oczywiście stąd udają się wszystkie wyprawy na Ararat, najpierw samochodem, a potem to już trekking na własnych nogach.

İshak Paşa Sarayı – słynny Pałac Ishaka Paszy, znajdujący się 5 km od Doğubeyazıt. Pałac jest położony w przepięknej scenerii gór, wzgórz i skał. Został wybudowany w XVII wieku przez kurdyjskiego księcia Ishaka Paszę. W pobliżu znajduje się meczet pochodzący z czasów osmańskich. Wokół jest wiele starych ruin np. cmentarza czy starej kaplicy. Świadczą one o tym, że kiedyś miasto znajdowało się właśnie tutaj .Ze wzgórza pałacowego rozpościera się piękny widok na okolice, po których można pospacerować. Można tam również kupić pamiątki.
To miejsce jest również miejscem piknikowym dla miejscowych, którzy przyjeżdżają tutaj spędzać cały dzień. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć jak jest zabijany baran przeznaczony na grilla.

Narodowy Park Arki Noego – utworzony miejscu, w którym jak jest domniemywane są ślady i nawet znalezione szczątki Arki Noego. Zostało to odkryte w 1985 roku. W pobliżu „śladów” arki Noego jest utworzone małe muzeum, w którym znajdziemy zdjęcia dokumentujące poszukiwania Arki Noego.

Krater po meteorycie (Meteor Çukuru) – drugi co do wielkości krater po meteorycie na świecie. Umiejscowiony pomiędzy Doğubeyazıt a granicą z Iranem. Powstał w 1892 roku poprzez spadający meteoryt. Ma 60 m głębokości i 35 m średnicy.

 

Jaskinia Lodowa (Buz Mağarası) – jaskinia umiejscowiona w okolicach Doğubeyazıt (około 1 h jazdy samochodem). Jadąc do niej widzimy Büyük Ağrı i Küçük Ağrı. Dojeżdżamy do miejsca, gdzie widzimy wielki „dół”, który prowadzi nas do jaskini. Po wejściu do jamy nie widzimy nic więcej oprócz sterty większych i mniejszych kamieni. Dopiero gdy zejdziemy ok. 20-30 metrów w dół zobaczymy niezwykłe „bąble” lodowe, które umiejscowiły się na kamieniach. Wyglądają jakby wyrastały z kamieni. Są różnej wielkości, od małych wielkości dłoni do wielkich wielkości głowy. Do jaskini trzeba zabrać dobrą latarkę i ciepły sweter, bo w jaskini jest zimno w porównaniu z temperaturą na zewnątrz.

Jezioro Rybne (Balık Gölü) – jezioro słynące z dużej ilości dużych ryb. Jeszcze specjalnie nieodkryte przez turystów, bo ciut ukryte, jednak szkoda bo znajduje się w przepięknej scenerii pól i wzgórz. Na horyzoncie widać wielką górę Ararat pokrytą na szczycie wiecznym śniegiem. Niestety na odwrót czyli podczas trekkingu na Ararat jezioro jest trudno wypatrzeć. W jeziorze można pływać i łowić ryby. W tym miejscu jest czas na delektowanie się pięknymi widokami wokół.

Diyadin – miejscowość we wschodniej Anatolii, pomiędzy miastami Agri i Doğubeyazıt. W Diyadin znajdują się gorące źródła. Woda wypływająca z ziemi dobrze wpływa na zdrowie i ciało człowieka. W Diyadin są zrobione specjalne baseny, w których można zażyć kąpieli. Same źródła są umiejscowione w pięknej scenerii skał. Kiedy spojrzymy w dół zobaczymy wolno płynącą rzekę. Ogólne wrażenie tego miejsca bardzo pozytywne. A po trekkingu na Ararat zasłużony odpoczynek w gorącym basenie się należy.

Górskie pastwiska (yayla) – w pobliżu miasteczka Taşlıçay. Ludność z większych miasteczek posiadająca barany i owce na lato przenosi się pod namioty na wolne przestrzenie górskie i wyżynne. Tam stawia namioty i mieszka w nich ok. 5 miesięcy. Bardzo ładne i ciekawe okolice na lekki trekking i poznanie życia Kurdów.

Nemrut Dagi – uśpiony wulkan o wysokości 3050 m n.p.m.; można wejść na niego samodzielnie – lekki trekking lub podjechać samochodem. W wulkanie jest piękny krajobraz, znajduje się tam 5 jezior, w tym gorące źródła. W środku wulkanu w trakcie sezonu czynny kemping, więc można tam spędzić również noc.

Jezioro Van z wyspą Akdamar – słone jezioro we wschodniej Turcji położone na Wyżynie Armeńskiej. Jest to największe i najgłębsze jezioro w całej Turcji. Ciekawostką jest mała wysepka Akdamar na której znajduje się stary ormiański kościółek Św. Krzyża, pochodzący z X wieku. Na wyspę można się dostać małym promem, kursującym w zależności od zebrania się grupy 😉 Wycieczka na wyspę i kąpiel w jeziorze Van jest świetnym uzupełnieniem trekkingu na Ararat.

Kapadocja – jest słynna z niespotykanych nigdzie na form tufowych. Tworzą one niezwykły księżycowy krajobraz. W skałach są wykute domy i kościoły. W Kapadocji spotykamy także podziemne miasta. Część skał należy do muzeum np. w miejscowości Goreme i za wstęp trzeba zapłacić. Jednak wiele ze skał i domów skalnych nie jest ogrodzona i można po nich swobodnie pospacerować. W Kapadocji jest też znana Dolina Ihlary, którą można przespacerować w kilka godzin. Po drodze oglądamy wiele starych malunków na ścianach oraz kościołów wykutych w skałach

Stambuł – (tur. İstanbul) – jest to największe miasto Turcji. Jest położone na dwóch kontynentach. Bardzo zróżnicowane. Ogromne. Przejechanie miasta z jednej strony na drugą zajmuje kilka godzin. Turyści odwiedzają głownie Sultaahmet oraz obszar przy cieśninie bosforskiej.