WWW.ARARATTREK.PL

Wyprawy na Ararat… i nie tylko!

O nas

Nasz team to rodzina Saltików, typowych górali kurdyjskich, która zamieszkuje tereny górskie – stoki Araratu od wielu pokoleń. Obecnie na stokach Araratu latem można spotkać 4 pokolenia rodziny począwszy od Eyüpa Saltika, poprzez Ahmeta Saltika i jego braci, następnie pokolenie obecnych przewodników górskich czyli synów Ahmeta i braci, a skończywszy na niezliczonej ilości prawnuków Eyüpa Saltika. Posiadamy własny transport, konie, kucharzy i oczywiście przewodników – jesteśmy niezależni. Nasze ceny są niskie, bo nie działamy poprzez miejscowe agencje trekkingowe wynajmujące konie, samochody czy przewodników, ponieważ sami to wszystko posiadamy. We wschodniej Turcji działamy bezpośrednio, a w pozostałych krajach mamy zaufanych ludzi, którzy nam pomagają.

Nasza firma Ararattrek.pl Joanna Saltik powstała w 2012 w oparciu o naszą pasję turystyczną oraz duże doświadczenie przede wszystkim przewodnickie na Araracie.

Musa Saltik – urodził się na stokach Araratu (mama Musy może Wam opowie tę historię jak zajrzycie do jej namiotu w drodze do 1. obozu na Araracie). Obecnie mieszka na stałe w Polsce z żoną Asią, córką Dilą i synem Felkiem, a w Turcji przebywa w sezonie i wprowadza turystów na Ararat. Mówi po polsku, więc dajemy Wam jedyną okazję wejścia na Ararat z kurdyjskim przewodnikiem z językiem polskim :-). Oprócz tego można z nim porozmawiać po kurdyjsku, turecku i rosyjsku.

Pozostali bracie to doświadczeni przewodnicy i kierowcy: Kubi, Nuri, Ali i Yakup.

Kubi Saltik – Najstarszy z braci. Przewodnik górski. Pójdziecie z nim nie tylko na Ararat, ale pokaże Wam on też piękne góry Kackar usytuowane blisko wybrzeża Morza Czarnego. Bardzo często wita turystów na lotnisku przyjeżdżając po nich swoim busem.

Nuri Saltik – Doskonały kierowca, dla którego nie ma drogi górskiej nie do przejechania. Świetnie prowadzi auto po niewygodnych drogach górskich. Przewodnik górski od kilkunastu lat. Jako kilkuletni chłopiec wędrował z dziadkiem z turystami i „zna każdy kamień” na Araracie. Poprowadzi Was także na szczyt Suphan Dagi i Mały Ararat.

Ali Saltik – Kolejny z braci. Silny i mocny przewodnik górski oddany turystom, których w razie czego weźmie na plecy i doniesie do szczytu. Poprowadzi Was także po trudnych stokach Suphan Dagi i na pewno nie wyprowadzi na manowce.

Yakup Saltik – Najmłodszy z braci Saltików. Przewodnik górski. Ma kilkuletnie doświadczenie górskie na Araracie. Nie straszne mu zimowe warunki. Zanim został przewodnikiem przemierzał ścieżki Araratu z końmi bagażowymi. O Yakubie Saltiku piszemy w jednym z naszych postów.

Także dalsza część rodziny jest zaangażowana w dobre przyjęcie turystów, np. mama Makul, która przygotowuje herbatę, gdy zmęczeni turyści w drodze do pierwszego obozu zaglądają do jej namiotu rozbitego na wysokości 2500 m n.p.m. (przy herbacie zapytajcie ją, jak to było w czerwcu 1985, kiedy urodziła Musę).

Jesteśmy specjalistami od trekkingu na Ararat. A dlaczego? Bo kto Was lepiej oprowadzi po Warszawie aniżeli rodowity Warszawiak? Kto Wam pokaże najciekawsze zakątki Himalajów, jak nie Szerpa tam urodzony? Tak więc kto zna każdy kamień na Araracie, a także u jego stóp jak nie ten, kto pochodzi właśnie z/spod Araratu ?