WWW.ARARATTREK.PL

Wyprawy na Ararat… i nie tylko!

Wyprawy na Ararat

Na trekking na Ararat zapraszamy przede wszystkim od maja do września, bo wtedy są najlepsze warunki pogodowe. Mamy ustalone terminy, na które zbieramy grupy, a także przyjmujemy całe grupy na terminy wybrane przez nie. Możliwe są także wyprawy skiturowe, dla których najlepszą porą są miesiące marzec i kwiecień.
Na naszej stronie www.ararattrek.pl znajdziecie pełną ofertę w Kalendarzu wypraw

Proponujemy kontakt przez e-maila lub telefon. Możemy się również spotkać w Warszawie lub okolicach, by omówić szczegóły i dopasować ofertę do preferencji organizatora i grupy.

Wyprawę na Ararat można połączyć z wyprawami na inne szczyty znajdujące się „w pobliżu”. I tak najpopularniejszymi połączeniami są:

  • Ararat 5137 m n.p.m. + Damavand 5610 m n.p.m. (Turcja + Iran)
  • Kazbek 5033 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m.  (Gruzja + Turcja)
  • Aragats 4095 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m. (Armenia + Turcja)
  • Suphan Dagi 4058 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m. (Turcja)
  • Nemrut Dagi 3050 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m. (Turcja)
  • Kaçkar Dağı 3937 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m. (Turcja)
  • Mały Ararat 9898 m n.p.m. + Ararat 5137 m n.p.m. (Turcja)

Poszukajcie naszych wypraw na naszej stronie www.ararattrek.pl

Powyższą ofertę możemy rozszerzać według potrzeb i zainteresowań grupy. Dostosowujemy się do potrzeb grup i osób indywidualnych. Cały pobyt w Dogubayazit i okolicach (bliższych i dalszych) może trwać od 7 dni do ilu chcecie.

I kilka słów o samym Araracie:

Wulkan Ararat

najwyższy masyw górski w Turcji. Składa się z dwóch szczytów. Wielki Ararat (Büyük Ağrı Dağı) ma 5137 m n.p.m. (w niektórych źródłach 5122 lub 5165 m n.p.m.) wysokości, zaś Mały Ararat (Küçük Ağrı Dağı) ma ma 3896 m n.p.m. Góra słynie z opowieści o Arce Noego, która według biblijnych przekazów osiadła po wielkim potopie właśnie na tym szczycie. Co roku wierzchołek Wielkiego Araratu zdobywają setki turystów, natomiast Mały Ararat nie pociąga zdobywców swoją wysokością i wspinaczy jest tam niewielu. Mimo że Ararat nie jest trudną górą do pokonania, należy wziąć miejscowego przewodnika i załatwić sobie pozwolenie. Należy przygotować się na 2-4 dni wspinaczki i zejścia w dół. Powyżej 3350 m n.p.m. zaczyna doskwierać (choć nie wszystkim) choroba wysokościowa. Na wysokości 4100 m n.p.m., gdzie zazwyczaj ma miejsce drugie obozowisko temperatura jest niska, a w nocy bardzo niska, nawet w lato. Ogólnie pogoda na Araracie jest bardzo zmienna. Z dnia na dzień możemy obserwować zmianę aury – z deszczu i chmur na słońce i przejrzyste niebo oraz na odwrót. Dlatego trzeba mieć trochę szczęścia, aby trafić na słońce i bezchmurne niebo, by móc podziwiać piękne widoki z góry. Najlepsza pora na trekking na Ararat jest od czerwca do września.